Jak nauczyć dziecko wiązać sznurówki wierszyk?
Dzieci wraz z rozwojem nabywają co róż nowych umiejętności, które są im niezbędne do funkcjonowania. Jedną z takich umiejętności jest bez wątpienia wiązanie sznurowadeł. Niestety przychodzi taki wiek, że buty na rzepę są już passe w przedszkolu u trzeba opanować posługiwanie się sznurowadłem.
Jest to oczywiście nie lada wyzwaniem dla każdego smyka. Wiązanie sznurówek wydaje się być wtedy trudnością nie do pokonania. Jednak od tego są właśnie rodzice, by przekazywać dziecku życiową mądrość i pomóc mu wkraczać w dorosłe i samowystarczalne życie.
Jedną z metod nauczania dzieci jeżeli chodzi o wiązanie sznurowadeł są wierszyki. W tym artykule zaprezentujemy Państwu przykładową pomoc dydaktyczną, która pomoże i rodzicom i dzieciaczkom.
Dobrym przygotowaniem do nauki w formie zabawy będzie wspólne wykonanie buta treningowego. Stanowić on będzie szablon do nauki, ale będzie również świetną artystyczną zabawą dla malucha. W ten sposób spędzisz jako rodzic, wartościowy czas z dzieckiem. Szablon możecie wyciąć z papieru lub kartonu. Powinniście zrobić w nim również odpowiednie dziurki i wspólnie przyozdobić szablonowy bucik. Dzięki temu dziecko oswoi się z nowym wyzwaniem. Zwłaszcza jeżeli jako rodzić będziesz mu towarzyszył w tym kolejnym kroku do dorosłości. Dobrym pomysłem są również sznurki w dwóch różnych kolorach, dzięki temu łatwiej pokażesz maluchowi technikę wiązania butów, a jemu łatwiej będzie to zapamiętać
Wierszyk
Pomocny w procesie nauki może okazać się wierszyk o myszkach Piki i Miki:
Były sobie myszki: Miki i Piki. Miały długie ogonki – dziecko w tym momencie trzyma w rączkach obie sznurówki
zamieniły się miejscami – dziecko krzyżuje sznurówki
jedna myszka weszła do norki – dziecko wkłada koniec jednej sznurówki w powstałą dziurkę,
druga ją zamknęła – dziecko zaciska supeł,
jedna wystawiła uszko – z jednego sznurowadła dziecko robi pętelkę
druga ją okrążyła i wystawiła swoje – dziecko owija drugie sznurowadło dookoła pętelki i przez otwór przekłada drugie
przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki – dziecko chwyta za obie pętelki i zaciska supełek.