Powody, dla których warto czytać książki

Ludziom, którzy nie mogą żyć bez książek, nie trzeba przedstawiać żadnych argumentów za tym, aby zaczęli je czytać. Wiedzą oni, jakie korzyści można czerpać z tej czynności i dlaczego, jak powiedziała Wisława Szymborska, jest to najlepsza rozrywka, jaką wymyśliła ludzkość. Oto 10 powodów dla których warto czytać książki, które mogą przekonać ludzi do tej pory od nich stroniący.

  1. Czytanie książek poszerza słownictwo i sprawia, że możesz posługiwać się bardziej wysublimowanymi wyrażeniami czy porównaniami. Kontakt ze słowem, zwłaszcza spod pióra mistrzów, wpływa pozytywnie na elokwencję.
  2. Badania dowodzą, że ludzie, którzy przepadają za literaturą fantastyczną, o wiele lepiej radzą sobie w zawodach, które wymagają kreatywności i wyobraźni przestrzennej. Rozrywka może więc mieć duży wpływ na życie zawodowe i nasze umiejętności.
  3. Książki pozwalają na rozwój wyobraźni i empatii, a współodczuwanie wraz z ukochanymi bohaterami pozwala na rozwijanie takich samych umiejętności w prawdziwym życiu.
  4. Czytanie książek poprawia pamięć i sprawia, że zapamiętujemy o wiele więcej niż słuchając tych samych historii czy oglądając ich ekranizacje. Praca skojarzeniowa i skupienie konieczne podczas czytania sprawiają, że zapamiętujemy o wiele więcej informacji.
  5. Książki popularnonaukowe i historyczne pozwalają nam na naukę we wszystkich dziedzinach. Dzięki nim możemy poznać historię, sztukę, biografie wielkich osobistości czy podstawy nauk ścisłych.
  6. Czytanie książek należy do rozrywek bardziej elitarne niż oglądanie filmów. Znajomość klasycznych pozycji świadczy o dobrym wykształceniu humanistycznym i robi wrażenie w gronie inteligentnych ludzi.
  7. Czytanie książek redukuje stres w dużo większym stopniu niż słuchanie muzyki. Jeśli więc po trudnym dniu siądziesz w ulubionym fotelu z dobrą książką, czeka Cię o wiele spokojniejszy sen tej nocy.
  8. Fabuły książek mogą być inspiracją. Niezależnie od tego, czy jesteś artystą w dowolnej dziedzinie, czy może lubisz dobre zmiany w swoim życiu, bohaterowie wielu książek mogą popchnąć Cię do kreowania albo wprowadzenia poważnych zmian mających wpływ na Twoją rzeczywistość.
  9. Czytanie książek stymuluje mózg. Według licznych badań osoby, które dużo czytają mają o wiele mniejsze szanse na demencję i problemy z pamięcią w zaawansowanym wieku.
  10. Czytanie książek z motywem kryminalnym albo detektywistycznym pozwala na rozwój umiejętności analitycznych oraz logicznego wnioskowania. Dzięki temu nawet w życiu codziennym jesteśmy w stanie prawidłowo wyciągać wnioski i myśleć w sposób klarowny i uporządkowany.