Jak zachowywać się na lotnisku w czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa wiele zmieniała w naszej codzienności. Mierzymy się z nowymi zasadami życia społecznego, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, a tym samym zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Dotyczy to wielu sfer życia, w tym podróży. Dlatego z pewnością, każdego kto planuje przemieszczać się samolotem interesuje, jak należy zachowywać się na lotnisku w czasie pandemii. Przede wszystkim należy spodziewać się wymaganej dyscypliny i wszelkich środków bezpieczeństwa!

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach!

Lotniska bywają zatłoczone, co może budzić sporo obaw, w związku z panującą pandemią koronawirusa. Dlatego, tak ważne jest stosowanie się do określonych zasad tego, jak zachować się na lotnisku. Większość tych standardów jest nam już doskonale znana, ponieważ obowiązuje w wielu miejscach publicznych.

Co jest zalecane przed odlotem?

  • Odprawa online! Jest sprawniejsza niż ta bezpośrednio na lotnisku i pozwala uniknąć tłoczenia się ludzi przy stanowiskach check-in.
  • Ograniczenie bagażu podręcznego.
  • Obowiązkowe wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, które dostępne jest w wersji elektronicznej na stronach internetowych przewoźników.
  • Zachowanie odstępu 1,5 m podczas oczekiwania w kolejach do terminali.
  • Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos na terenie całego lotniska.

Niemal takie same zasady bezpieczeństwa obowiązują po przylocie. Co, ważne zaleca się jak najszybsze opuszczenie terenu lotnika, zaraz po odebraniu bagażu rejestrowanego. Jeśli chodzi o sam czas lotu, to najważniejszą kwestią jest stosowanie się do wszelkich instrukcji przekazywanych przez załogę samolotu. Ponadto przez cały lot należy obowiązkowo nosić maseczkę zasłaniającą usta i nos, którą zaleca się zmieniać co cztery godziny. Oczywiście warto przed planowaną podrożą zapoznać się z zasadami przyjmowania turystów przez kraj do którego się udajemy. W wielu przypadkach wymagany będzie certyfikat potwierdzający szczepienie lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Bezpośrednio na wielu lotniskach dostępne są punkty wykonywania testów na Covid-19.