Limanowa i zwierzęta – Ciekawe informacje o przyrodzie i zwierzętach w okolicy Limanowej

Limanowa i jej okolice fascynują pięknem natury i różnorodnością zwierząt. Przemierzone przez wędrówki, odwiedzane przez turystów, stanowią doskonałe miejsce dla licznych gatunków, które znajdują tu swoje schronienie. W artykule przedstawiamy ciekawe informacje o przyrodzie i zwierzętach w okolicy Limanowej.

Bogactwo zwierząt
Limanowski obszar charakteryzuje się dużym bogactwem fauny. W górach można spotkać dziki, jelenie, rysie, łosie oraz liczne gatunki ptaków (m.in.: orła przedniego, krogulca czy orlika krzykliwego). Na równinach przeważają z kolei sarny, zające, borsuki, tchórze czy żbiki.

Zagrożenia dla dzikich zwierząt
Niestety, jednym z poważniejszych problemów dla dzikich zwierząt są ludzkie działania. Na przykład, budowa autostrady A4 prowadzącej przez wiele lasów i pól zniszczyła naturalne środowisko dla wielu gatunków dzikiego życia. Kolejnym zagrożeniem są taranówki, czyli łapacze dzików, które są bardzo groźne dla zwierząt i stanowią realne niebezpieczeństwo.

Rezerwat przyrody “Słonne”
Rezerwat przyrody “Słonne” jest jednym z najciekawszych miejsc w okolicy Limanowej. Można tam podziwiać trzcinowiska, bagna i stawy, a także spotkać rzadkie gatunki ptaków wodnych, takie jak perkoz dwuczuby czy łyska. Wśród zwierząt lądowych, jakie można tam zobaczyć, są sarny, zające, a także dziki i lisy.

W jakie miejsca warto się udać, by zobaczyć dzikie zwierzęta?
Jeśli chcesz zobaczyć dzikie zwierzęta, warto udać się do Słonnej, ale też do lasów Pogórza Wiśnickiego i Gorców. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie widzisz zwierząt, to słyszysz ich ruchy, patrzysz na ślady w lesie, to i tak jest to niezwykłe doświadczenie.

Jak pomóc dzikim zwierzętom?
Jeśli chcesz pomóc dzikim zwierzętom, nie wyrzucaj śmieci na terenie lasów i pól oraz szanuj ich środowisko naturalne, np. nie zapędzaj samochodu w las. Możesz także postawić na swojej działce karmik dla ptaków i zwierząt.

Podsumowanie
Limanowa i jej okolice są prawdziwym rajem dla miłośników przyrody i zwierząt. Duże bogactwo fauny z jednej strony cieszy, ale z drugiej strony potrzebuje naszej opieki i ochrony. Dlatego większą uwagę należy poświęcić ochronie dzikiej przyrody oraz świadomej turystyce.