Sposoby na kreatywne wykorzystanie starych butów w projektach DIY

Trudno sobie wyobrazić gorszą rzecz niż para starych, poniemieckich glanów, które zalegają w szafie od lat. Zamiast jednak wyrzucać je na śmieci, warto spróbować wykorzystać stary but w kreatywny sposób. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na to, jak efektywnie wykorzystać nieużywane obuwie w DIY.

 1. Mini ogród z butów
  Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na swój własny ogród, a jednocześnie chciałbyś mieć kilka roślin, które cieszą oko, wykorzystaj stary but jako podstawę do mini ogrodu. Wystarczy wyciąć na przykład podeszwę z buta i wyłożyć ją glebą i kamieniami. Wewnątrz buta można umieścić różne rośliny lub nasiona, które będą mogły rosnąć w cieple i zacienieniu buta. Taki mini ogród z pewnością przyciągnie uwagę i doda uroku Twojemu otoczeniu.

 2. Stojak na biżuterię
  Kolejnym dobrym sposobem na wykorzystanie starych butów jest zrobienie z nich stojaka na biżuterię. Wystarczy uciąć kilka pasków z podeszwy buta i przymocować je do ściany lub deski. Paski będą sprzyjać powstawaniu kreatywnych “ramion”, na których można zawiesić kolczyki, pierścionki czy naszyjniki. Taki stojak na biżuterię jest nie tylko praktyczny, ale też pięknie prezentuje się jako samodzielna ozdoba ściany.

 3. Zestaw do mini-golfa
  Stare buty mogą posłużyć także jako podstawa do stworzenia prostego zestawu mini-golfa. Wystarczy przymocować kilka pasków z podeszwy buta na różnej wysokości na podłodze lub w ogródku, a następnie umieścić w każdym z nich metalową rurkę lub plastikowe kółko. Gracze będą mieli za zadanie przewalczanie przez przeszkody i zbicie (lub doznawanie kolejnych “uderzeń”) piłeczki golfowej. Taki zestaw z pewnością sprawi wiele radości nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

 4. Donice
  Jeśli lubisz rośliny i nie masz wystarczającej ilości doniczek, zrób je samodzielnie z butów. Możesz wyciąć podeszwę z jednego buta i wypełnić go ziemią i roślinami, a następnie postawić na parapecie lub pod oknem. Dodatkowo, można umieścić po kilka butów jedne na drugich, aby stworzyć ciekawą, wielopoziomową aranżację roślinną.

 5. Stylowy kosz na pranie
  Ostatni, ale równie ciekawy pomysł na kreatywne wykorzystanie starych butów to zrobienie z nich stylowego kosza na pranie. Wystarczy wyciąć z buta górną część, a następnie przymocować do niej mocną tkaninę lub plecionkę. Tak wykonany kosz będzie nie tylko praktycznym elementem wyposażenia łazienki, ale i ciekawą ozdobą.

Podsumowując, stare buty można wykorzystać w bardzo kreatywny sposób, który nie tylko przyniesie korzyść funkcjonalną, ale także dodatkowo ożywi przestrzeń wokół nas. Wystarczy tylko nieco wyobraźni i chęci, aby przekształcić zużyte buty w piękne ozdoby lub praktyczne narzędzia.