Jak widzi kot? Poznaj tajniki wzroku kota i jego zdolności nocnego widzenia

Koty są wspaniałymi towarzyszami człowieka, ale często zachowują się w sposób, który wydaje nam się dziwny i trudny do zrozumienia. Jednym z elementów, którego nie do końca rozumiemy, jest sposób, w jaki koty widzą świat. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, jak widzi kot i jakie są jego zdolności nocnego widzenia.

Wzrok kota – jak działa?

Oczy kota są trochę inne niż ludzkie oczy. Koty mają oczy skierowane na przód, co pozwala im na lepsze oszacowanie odległości i precyzyjne namierzanie zdobyczy. Posiadają również dodatkową błonę nadtwardówkową, zwiejącą sekcję światło-dzielną siatkówki, co umożliwia im wykrywanie ruchu w niskim świetle.

Jednak koci wzrok nie jest idealny i koty nie widzą tak dobrze jak ludzie. Kocią siatkówkę cechuje mniejsza liczba stożków, przez co koty widzą mniej kolorów niż ludzie. Koty widzą świat w odcieniach szarości i niebieskiego, a inne kolory mogą być dla nich trudne do odróżnienia.

Widzenie nocne kotów

Koty są zdecydowanie absolutnymi mistrzami w poruszaniu się w ciemności. Ich zdolności nocnego widzenia są znacznie lepsze niż u ludzi, co czyni je idealnymi łowcami nocnymi. Dzięki temu, że mają warstwę błony nadtwardówkowej, pola widzenia kotów stają się jasne, gdy jest ciemno. To umożliwia im wykrycie ruchu i orientowanie się w otoczeniu.

Co ciekawe, koty posiadają również tzw. podświetlanie oczu, co oznacza, że ich źrenice odblaskowe pochłaniają światło emitowane przez źródła światła, a następnie odblaskują je z powrotem. Dlatego oczy kota wydają się świecić w ciemności.

Fakty o widzeniu kotów

  • Koty nie widzą koloru czerwonego, ale mogą odróżnić inne kolory.
  • Koci wzrok nie jest w stanie ostro odróżnić rzeczy umieszczonych na dalekiej odległości.
  • Koty potrafią widzieć ruchy szybsze niż u ludzi i są w stanie szybko i precyzyjnie zareagować.

Jak wykorzystać wiedzę o widzeniu kotów?

Jeśli planujesz zrobić coś, co może wpłynąć na postrzeganie przez kota, musisz zdać sobie sprawę, że koty nie widzą wszystkiego tak, jak ludzie. Jeśli Twoje koty lubią drapać meble lub podłogi, możesz im zapewnić wystarczająco dużo podobnych przedmiotów do drapania. Mogą być one w innych kolorach niż meble, które chcesz zachować nienaruszone, ponieważ koty będą odróżniać kolory.

Podsumowanie

Koty widzą świat nieco inaczej niż ludzie i mogą odróżniać tylko niektóre kolory. Ich zdolności nocnego widzenia są niesamowicie skuteczne, co czyni z nich idealnych myśliwych nocnych. Mają dobrze rozwinięte tęczówki, co pozwala im lepiej widzieć w ciemności. Zdając sobie sprawę z tego, co koty widzą, możemy zaoferować im lepsze warunki i zminimalizować potencjalne nieporozumienia w naszym wspólnym życiu.