Bułgaria daje się poznać

Pierwsze skojarzenie z Bułgarią to Złote Piaski i wspaniałe plaże z bogatą ofertą wypoczynkową, ale ten bałkański kraj skrywa w sobie o wiele więcej skarbów. Jeśli po wybraniu jej na cel kolejnej wyprawy, a w głowie pojawia się pytanie: „Bułgaria co warto zobaczyć?”, można skorzystać z małej podpowiedzi.

Kraj słońca, plaż i gór

Bułgaria przyciąga do siebie Złotymi Piaskami – niezwykłym kurortem, na którego plażach piraci ponoć zakopali skarb – ale kraj ten to w 60% teren wyżynny i górzysty, więc poza opalaniem można wykorzystać czas pobytu również na wędrówki.

Bułgaria to również piękno zaklęte w zabytkowych budynkach, od których trudno oderwać wzrok, jak i zachowany kawałek historii.

To trzeba zobaczyć

Biura podróży w większości organizują wycieczki do wspomnianego kurortu lub też do Warny, planując jednak wyprawę samodzielnie, warto wziąć pod uwagę niektóre z wymienionych poniżej miejsc.

Sofia

Na dobry początek warto zajrzeć do stolicy kraju – miasto Sofia pamięta schyłek starożytności, do tego ma swoje własne perły, którymi są obiekty sakralne: bazylika świętej Zofii oraz sobór świętego Aleksandra Newskiego. W wielu barach i restauracjach zlokalizowanych w mieście można skosztować prawdziwego bułgarskiego wina.

Pasmo górskie Pirin

Miłośnicy górskich wędrówek nie powinni pominąć tego pasma – Pirin to jedno z najdzikszych pasm w Europie. Jego trasy nie są zbyt zatłoczone, co pozwala przemierzać bez konieczności wymijania tłumów, za to podziwiać świerkowe lasy, jodłowe zbocza, czyste jezioro. W Pirinie znajduje się najsłynniejszy ośrodek narciarski tego kraju – Bansko.

Rilski Monastyr

Najsłynniejszy i najważniejszy zabytek Bułgarii, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla Bułgarów jest to miejsce narodowej świętości. Główna cerkiew ma ściany pokryte freskami, zaś jej kopuła i białe monastyru wyglądają wręcz magicznie na tle górskich szczytów.

Kopriwsztica

Miejscowość ta nazywana jest miastem skansenem, gdyż czas zatrzymał się tu dwa wieki temu. Spacerując wąskimi uliczkami miasta, można podziwiać blisko 400 zabytkowych budynków, które w głównej mierze stanowią kolorowe domy o tradycyjnym zdobieniu i wystroju.