Nierozłączki

Papużka falista to gatunek małego ptaka, który mierzy zaledwie od 18 do 20 cm, a ważą 29 gram.

Gatunek ten występuje w Australii. W Europie, a konkretnie w Anglii pojawiły się po raz pierwszy w 1840 roku.

Stały się popularne i zdobyły sympatię ze względu na łatwą opiekę nad nimi. Niestety nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. Ptaki te są trudnymi i wymagającymi zwierzętami domowymi.

Ich największymi wadami są:

  1. Niszczenie otoczenia w tym mebli i ścian w przeciwieństwie do kanarków czy ozdobnych gołąbków
  2. Zanieczyszczanie okolic klatki resztkami pokarmu
  3. Hałaśliwość

Mimo powyższych wad bardzo łatwo się oswajają, pozwalają na dotykanie przez opiekunów. Przy odpowiedniej opiece, w naszych domach dożywają od 15 do 20 lat. Natomiast na wolności jedynie 7 – 8 lat.

Najbardziej popularna papużka falista posiada ubarwienie niebieskie, ale odmian barwnych jest ponad 30.

Papużki faliste zachowanie

Papużki faliste są łagodne i przyjaźnie nastawione do człowieka. Jeśli tylko wykażemy się cierpliwością, możemy ją na tyle oswoić, że będziemy mogli wypuszczać ją z klatki. Jednak zaraz po przywiezieniu papużki do domu, dajmy jej kilka dni na zaaklimatyzowanie się do nowych warunków. Obserwujmy papużkę, sprawdzajmy jak reaguje na nasze pojawienie się w pobliżu klatki. Jeśli zaobserwujemy, że ptaki te odnalazły się w nowych warunkach, możemy oswajać ją z kontaktem z człowiekiem czyli z nami i innymi domownikami.
Kluczową kwestią przy zakupie papużki falistej jest fakt, że ona nie lubi osamotnienia. Są to ptaki bardzo towarzyskie i nie należałby trzymać ich pojedynczo. W naturze tworzą stada, gdzie liczba osobników jest duża. Dlatego zaleca się dla dobra psychiki papugi, kupić od razu dwie. Jedna, samotna papużka w klatce może przejawiać objawy apatii, niechęci a nawet agresji do opiekuna.
Inną ważną kwestią jest fakt, że papużki faliste lubią ruch, dlatego należałoby wypuszczać je z klatki, aby mogły swobodnie latać po domu czy mieszkaniu. Sprawi to nie tylko jej ogromną frajdę, ale również domownikom. Przy lataniu wydają radosne odgłosy. Pamiętajmy jednak, żeby zadbać o ich bezpieczeństwo czyli pozamykajmy okna i odizolujmy inne zwierzęta w domu jeśli takie posiadamy.