Co zwiedzić w stolicy Ukrainy?

Kijów to stolica i największe miasto Ukrainy, będące jednocześnie skarbnicą wspaniałych zabytków, architektury różnych epok i sztuki sakralnej. Znajdują się tutaj obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, a także szeregu mniejszych, ale równie wspaniałych obiektów. Ci, którzy odwiedzają miasto regularnie od lat, wiedzą, jak szybko się ono rozwija i że z roku na rok ma coraz więcej do zaoferowania turystom.

Zabytki w Kijowie

Kijów co zwiedzać? Największą atrakcją miasta jest Sobór Mądrości Bożej, nad którym prace rozpoczęto już w XI wieku nawiązując do stylu bizantyjskiego. Na przestrzeni stuleci świątynia była wielokrotnie remontowana, burzona, przebudowywana czy okradana. Dziś w środku znajduje się muzeum państwowe, a zewnętrzne fasady i kopuły zachwycają przepychem i kolorami. Złota Brama została zrekonstruowana w XX wieku na wzór średniowiecznej bramy stanowiącej wjazd do grodu Jarosława. Według legendy to właśnie na tej bramie pierwszy koronowany król Polski, Bolesław Chrobry, wyszczerbił swój miecz. Kolejnym zabytkiem, który warto zobaczyć podczas wycieczki do Kijowa, jest cerkiew św. Andrzeja. Wybudowano ją w XVIII wieku i stanowi podręcznikowy przykład bogatej w zdobienia architektury barokowej.

Kijów dla miłośników historii

W Kijowie znajduje się Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej. Kompleks rozpościera się na terenie o wielkości ponad 10 hektarów. Eksponaty, wśród których znajduje się mnóstwo modeli radzieckich czołgów, porozrzucane są na ogromnym obszarze, ale poza zewnętrznymi wystawami są tutaj również pawilony muzealne, w których w sumie znajduje się blisko pół miliona obiektów. Muzeum to doskonale przybliża losy Ukrainy i Europy Wschodniej podczas najbardziej krwawego i spektakularnego konfliktu w historii. Ci którzy będą chcieli odpocząć od hałasu miasta i tłumów w muzeach, z pewnością chętnie wybiorą się na długi spacer wzdłuż Dniepru. Mnóstwo zieleni, cisza i spokój wyjątkowo kontrastują z centrum miasta.