Kreatywne pomysły na malowanie na szkle

Malowanie na szkle to jedna z najpopularniejszych technik, którą często stosują artyści i dekoratorzy wnętrz. Tworzenie obiektów szklanych, witraży, wazy czy talerzy malowanych farbami wodnymi nie jest jedynie zajęciem dla profesjonalistów – każdy może spróbować swoich sił w tej dziedzinie. W poniższym artykule przedstawimy kilka ciekawych i inspirujących pomysłów na malowanie na szkle.

 1. MOTYWY PRZYRODNICZE
  Motywy roślinne, zwierzęce lub krajobrazowe to idealne projekty do namalowania na szkle. Można użyć farb wodnych lub akrylowych, a także połączyć ze sobą różne techniki np. wykorzystując szablon i gąbkę. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie motywów przyrodniczych jest stworzenie kompozycji złożonej z kilku szklanych obiektów – wazy, kieliszków lub kubków, które złożą się w jedną całość.

 2. WZORY ETNICZNE
  Kolejnym nietuzinkowym pomysłem na malowanie na szkle są wzory etniczne. Można rozpocząć od narysowania projektu lub skorzystać z gotowych szablonów, a następnie użyć farb wodnych lub akrylowych do stworzenia interesującej kompozycji. Kolory powinny być układane według wzoru np. poziomo, pionowo lub w kształcie kolażu.

 3. STWÓRZ WŁASNY WZÓR
  Bardzo oryginalnym sposobem na ozdobienie szklanego obiektu jest stworzenie własnego wzoru. W tym celu można użyć farb wodnych, które po wymieszaniu ze sobą tworzą unikalne efekty czy połączyć ze sobą różne techniki np. użyć szablonu i farby wodne, a następnie pokryć szkło lakierem tak, żeby uzyskać efekt szkła malowanego.

 4. GRAFIKA I CYFROWA SZTUKA
  Malowanie na szkle nie musi być wykonywane jedynie technikami tradycyjnymi – można połączyć technologie cyfrowe z ręcznymi umiejętnościami. W tym celu można użyć drukarki 3D, która pozwala na wydrukowanie sześciennego szklanego obiektu, a następnie pokrycie go farbą wodną lub akrylową. W ten sposób można stworzyć zarówno obrazy jak i cztery wymiarowe rzeźby.

 5. KOLOROWE WSTAWKI
  Istnieje wiele innowacyjnych sposobów na malowanie na szkle – jednym z nich jest stworzenie kolorowych wstawek przy użyciu specjalnej farby. Można to zrobić poprzez naniesienie farby na szkło i następne jego wypalenie w specjalnym piecu, aby uzyskać trwały, niemal przezroczysty efekt. Ferbowanie szkła umożliwia uzyskanie różnych kolorów, których wartości można regulować w zależności od pożądanego efektu.

Podsumowując, malowanie na szkle to doskonałe kręgielne na kreatywną ekspresję i osobistą ekspresję. Wymaga ono wyobraźni, ale przede wszystkim pomysłowości i cierpliwości. Dzięki temu świetnej, że można wyłączyć się ze świata i stworzyć coś wyjątkowego i oryginalnego.