Najdroższy koń świata

Nie od dziś wiadomo, że jazda konna to drogi i elitarny sport. Zawody najwyższej rangi ściągają miłośników koni z całego świata, a niektóre z tych zwierząt osiągają zawrotne ceny. Ich sukcesy na torach wyścigowych generują również ogromne pieniądze dla właścicieli, a wraz z sukcesami cena konia rośnie i może on zostać sprzedany za wielokrotność pierwotnej kwoty. Jak przedstawia się lista najdroższych koni na świecie?

Konie warte majątek

O wartości konia świadczy nie tylko jego rodowód, ale również wyszkolenie i międzynarodowe sukcesy. Najdroższym koniem pociągowym, który został nawet wpisany go Księgi Rekordów Guinnessa, jest McIlrath’s Captain Jim. W 2003 roku sprzedano go za 112 tysięcy dolarów. Gwiazdy w świecie koni wyścigowych, czyli Plavius i Jalil, sprzedano odpowiednio za 9 i 10 milionów dolarów. Z kolei Snaafi Dancer, który ma dziś niemal czterdzieści lat, został sprzedany jako roczniak za 10 milionów dolarów. Z czasem okazało się jednak, że nie jest tak dobry, jak się spodziewano, a poza tym jest bezpłodny i nigdy nie doczekał się potomstwa. Palloubet d’Halong urodził się w 2003 roku i do tej pory jest najdroższym na świecie koniem skokowym. Amazonką, która razem z nim osiągnęła największe sukcesy, jest pochodząca ze Szwajcarii Jannika Sprunger. W późniejszym okresie konia tego sprzedano za 15 milionów dolarów.

Rekordowa cena za konia

Fusaichi Pegasus to ogier pełnej krwi angielskiej i najdroższy koń świata, który urodził się w 1997 roku. Jego kariera jest imponująca, a największym sukcesem było zwycięstwo w Kentucky Derby w 2000 roku. W swojej karierze startował w dziewięciu gonitwach, z czego wygrał aż sześć. Spośród innych osiągnięć należy odnotować wygrane w San Felipe Stakes, Jerome Handicap czy Wood Memorial Stakes. Natychmiast po swoich sukcesach został sprzedany za rekordową cenę siedemdziesięciu milionów dolarów. Jego właścicielem został irlandzki hodowca. Ciekawostką jest, że swojego pierwszego właściciela koń kosztował jedynie 4 miliony dolarów, a w całej swojej karierze zarobił aż 2 miliony.