Sztuka decopatch – jak ozdabiać przedmioty techniką papieru

Sztuka decopatch – jak ozdabiać przedmioty techniką papieru

Decopatch to technika polegająca na pokrywaniu przedmiotów papierem ozdobnym. Metoda ta pochodzi z Francji i cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jak się za nią zabrać?

Wstęp do decopatchu

Sztuka decopatch to połączenie techniki collage’u z elementami decoupage’u. Papier ozdobny, z którego korzysta się tworząc ozdoby, jest zaopatrzony w wzory i motywy w różnych stylach. Decopatch jest ciekawą i kreatywną formą dekorowania przedmiotów, np. mebli, ram, pudełek, wazonów itd. Technika odnosi się do przemieszania elementów sztuki nowoczesnej z klasyczną kulturą folkloru.

Przygotowanie do decopatchu

Decopatch można wykonywać na różnych powierzchniach – drewnie, metalu, plastiku, papierze, niektórych tkaninach i ceramice. Przygotowanie przedmiotu do ozdobienia polega na dokładnym wyczyszczeniu go z kurzu i innych zanieczyszczeń. Najlepiej też malować go farbą w jednolitym kolorze, aby uzyskać utwardzoną bazę dla papieru.

Wskazówki i etapy decopatchu

  1. Wybierz papier ozdobny decopatch i pokrój go na mniejsze kawałki. Im mniejsze, tym łatwiej będzie pracować.

  2. Przygotuj klej decopatch. Przed nałożeniem papieru na przedmiot, należy umieścić go w kleju, użyć odpowiedniej ilości i ułożyć na bazie. Nałożenie drugiego kawałka papieru wymaga niezwykłej ostrożności, aby nie podnosić wcześniej ułożonych elementów.

  3. Zawsze należy się zastanowić nad ułożeniem wzoru na przedmiocie, aby osiągnąć zamierzony efekt. Należy pomyśleć o dobraniu kolorów i motywów. Dzięki temu ozdobiony przedmiot nabierze zupełnie nowej jakości.

  4. Po skończeniu dekoracji, warto nałożyć warstwę laku lub lakieru akrylowego. Dzięki temu powierzchnia ozdobionego przedmiotu będzie bardziej wytrzymała i łatwiejsza w utrzymaniu.

Zalety decopatchu

Sztuka decopatch jest wspaniałą formą relaksu i samorealizacji. Wykonywanie ozdób własnoręcznie, w domowym zaciszu, to przyjemność i zadowolenie. Technika decopatch jest łatwa do opanowania i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zaletą decopatchu jest możliwość przerabiania każdego przedmiotu, dodając mu nowych kolorów i wzorów.

Podsumowanie

Decopatch to sposób na wspaniałą zabawę i dbałość o swoje otoczenie. Ten prosty i niedrogi sposób na ozdabianie przedmiotów własnymi rękami sprawi, że wnętrze naszego domu nabierze nowej jakości. Sztuka decopatch to możliwość twórczego relaksu i umiejętność przemiany rzeczy zwykłych w niezwykłe.