Poradnik dla początkujących w grze planszowej Carcassonne

Carcassonne – gra planszowa, która w środowisku miłośników gier strategicznych ma wielu zwolenników. To produkt, który wymusza wymyślanie nowych taktyk i strategii, a także rozwija umiejętności strategiczne. W tej grze liczy się zarówno spryt, jak i szczęście. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami, ma wątpliwości, jak się w to zagrać i jak zdobyć pierwsze punkty. Dlatego właśnie powstał ten poradnik. Przeczytaj go uważnie i zapoznaj się z podstawowymi zasadami rozgrywki.

 1. Wstep

Carcassonne to gra planszowa, w której każdy z graczy bierze udział w budowaniu miasta w stylu średniowiecznym. W czasie gry będziesz układać płytki planszy, umieszczając na nich różne elementy, takie jak drogi, pola, klasztory czy zamki.

 1. Podstawowe zasady gry

  -Na początku każdy z graczy otrzymuje po 7 płytek, a jedna kładzie się na środku stołu.
  -Gracz układa swoją płytkę w taki sposób, aby pasowała do już położonych na stole elementów.
  -W przypadku, gdy dana płyta jest potrzebna, a gracz nią nie dysponuje, to musi dobrać ją ze stosu (do końca gry zostanie 18 płyt).
  -Na niektórych płytkach są obecne postacie: rycerz, mnich, rolnik, natomiast na innych można umieścić zwierzęta lub budynki.
  -Gracze w trakcie gry zdobywają punkty za różne elementy na planszy np. zamki, komplety dróg czy klasztory.

 2. Strategia i taktyka

W Carcassonne nie ma jednej najlepszej strategii. Bardzo wiele zależy od sposobu ułożenia płytek przez innych graczy. Niemniej jednak istnieją pewne taktyki, które pomagają w zdobywaniu punktów i wygraniu gry.

-Nie bój się poświęcić jednej płytki, aby zagrodzić rywalom drogę w budowie zamku.
-Jeśli masz możliwość umieszczenia mnicha na klasztorze, to warto to zrobić, ponieważ za każdą płytkę przylegającą do klasztoru otrzymasz punkt.
-Stawiaj budynki w taki sposób, aby nie brakowało na planszy obszarów, z którymi będziesz mógł w przyszłości połączyć dróżkę lub pole. W przeciwnym wypadku nie będziesz miał szans na zdobycie punktów w tej części gry.
-Uważaj na rywali! Jeśli widzisz, że komuś udało się zacząć budować zamek, to warto przerwać mu to, układając swój element w takim miejscu, aby uniemożliwić dalszą budowę.
 1. Jak zdobywać punkty?

Jest kilka różnych sposobów na zdobywanie punktów w Carcassonne. Oto najważniejsze zasady dotyczące ich zdobywania.

-Zamki – każdy zamek, zbudowany na planszy, przynosi graczowi punkty w wysokości 2 punktów za element. Aby zamek został ukończony, musi być otoczony murami, rycerzami lub wieżami obronnymi.
-Pola – za każde pole, na którym stoi rolnik, otrzymujemy w momencie ukończenia 3 punkty.
-Drogi – punktujemy je w przypadku, gdy dana droga zostanie ukończona. Ukończona droga to taka, która łączy dwa miasta lub klasztory.
-Mnisi – jedna z najtrudniejszych części gry, która wymaga cierpliwości i umiejętności. Aby uzyskać za mnicha punkty, muszą powstać komplety 4 płytek (klasztor z piękną rośliną zamykającą go z 4 stron).
-Zdobywając miasta, a dokładniej kończąc ich budowę, gracze zdobywają 2 lub 3 punkty za każdy zamek znajdujący się w nich.
 1. Podsumowanie

Carcassonne to gra planszowa dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy. Wymaga ona od nas spostrzegawczości, umiejętności strategicznych i szczęścia. Osoby, które wiedzą już, jaką strategię zastosować, zdobywają przeważnie więcej punktów, ale i tak w Carcassonne najważniejsze jest przede wszystkim dobre i miłe spędzenie czasu z przyjaciółmi. Teraz, gdy już wiesz, jak się w to zagrać, zapraszamy do spędzenia miłego wieczoru przy planszówce.