Jak zrobić kompostownik – Prosty sposób na własny kompostownik w ogrodzie

Planowanie i budowa kompostownika

Dla każdego ogrodnika, kompostowanie to kluczowy element w procesie ogrodnictwa, który pomaga promować zdrowie i żyzność gleby oraz redukować ilość odpadów organicznych. Wśród najważniejszych elementów kompostowania jest właściwe zaprojektowanie i budowa kompostowników. Sprawdź, jak stworzyć swój własny, prosty i tani kompostownik w ogrodzie.

  1. Planowanie

Przed przystąpieniem do budowy własnego kompostownika, warto zastanowić się, jaki jest cel używania takiego urządzenia. Następnie należy wybrać miejsce na składanie odpadów organicznych, które będzie odpowiednio osłonięte przed wiatrem, deszczem i położone w pobliżu źródła wody. W tym kroku należy również zdecydować na jaki rodzaj kompostownika chcemy się zdecydować – drewniany, metalowy, plastikowy, czy brak konstrukcji.

  1. Materiały

Dla większości osób najlepszym wyborem do zbudowania kompostownika są materiały pozyskane ze środowiska, co będzie cenniejsze dla środowiska. Przykładowe materiały, które można użyć do budowy własnego kompostownika to drewno, metalowe pręty, druty. W przypadku drewnianych palisad zaleca się wykorzystanie naturalnych, bezzapachowych materiałów.

  1. Budowa kompostownika

W przypadku drewnianych kompostowników najlepszym wyborem będzie oryginalny projekt oparty na układzie połączeń kielichów lub kubików. By uzyskać pełną funkcjonalność, należy postawić na pojemność przeważającą pozytywnie wpływającej na proces przemian materii organicznej, co pozwoli na uzyskanie dalszych korzyści w kontekście ograniczenia ilości odpadów.

  1. Utrzymanie

Aby zadbać o trwałość i skuteczność naszego kompostownika, musimy dbać o jego odpowiednie utrzymanie. Należy dbać o wilgotność, przez co składane odpady będą ulegały rozpadowi. Należy również monitorować temperaturę – zbyt niska temperatura w kompostowniku spowoduje przestanie się rozkładu, natomiast zbyt wysoka temperaturze będzie skutkowała niekontrolowanymi reakcjami chemicznymi. Zaleca się również regularne obracanie składników i mieszanie, dzięki czemu składniki rosną w tempie i otrzymujemy równomierne warstwy materiałów.

  1. Zalety
    Budowa kompostownika w ogrodzie ma wiele korzyści. Przede wszystkim, pomaga ograniczyć ilość bioodpadów, co ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia obciążenia środowiska. Dzięki temu mamy pewność, że w naszym domu zostaną wykorzystywane tylko naturalne środki. Do tego właściwie utworzony kompostownik zwiększa żyzność gleby, dzięki czemu rośliny są zdrowsze, silniejsze i bardziej odporne na choroby.