Gołębie kuraki – Ciekawe informacje o rasie gołębi kuraków

Gołębie kuraki – Atrakcyjna rasa gołębi hodowlanych

Gołębiami kurakami nazywamy rasę gołębi hodowlanych, które są cenione za swoje piękne upierzenie i charakterystyczne, spiczaste pióra na głowie. Chociaż geograficznie związane są z rejonem Morza Śródziemnego, to z biegiem czasu rozprzestrzeniły się na całym świecie, doceniają je hodowcy z wielu zakątków globu. W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Wam nieco bliżej tę fascynującą rasę gołębi oraz podzielić się z Wami ciekawymi informacjami na jej temat.

Historia i pochodzenie

Gołębie kuraki na stałe wpisały się w historię hodowli gołębi i pojawiają się w źródłach pisanych już w starożytności. Jako pierwsi zajął się nimi dwór królewski w Egipcie przed blisko 4 tysiącami lat. Z czasem kuraki rozprzestrzeniły się po całej Europie, a ich selekcjonowanie przyczyniło się do powstania wielu różnych odmian tej rasy. W Polsce ten typ gołębia pojawił się w XIX wieku, a dzisiaj możemy cieszyć się pięknymi przykładami hodowli kuraków na terenie naszego kraju.

Charakterystyka rasy

Gołębie kuraki to stosunkowo duże, zwarte ptaki o długości 40-42 cm i wadze około 500 g. Ich upierzenie to głównie naturalne, ciepłe kolory: czerń, czerwień lub niebieski, a zanikanie i przejścia między nimi są wyraźnie zaznaczone. Najbardziej charakterystyczną cechą tych gołębi są jednak pióra na głowie, formujące stanowiąc “czubek” – tzw. stojaczka oraz “uszka” na szyi. Ptaki te mają też spiczasty ogon oraz mocne nogi, które pozwalają im na pewny krok i dobrą postawę.

Ciekawe fakty o gołębiach kurakach

  1. Gołębie kuraki zyskały sobie przydomek “królewskich” po tym, jak pojawiły się na dworze króla Salomona, który szybko je polubił i zaczął hodować.

  2. W średniowieczu hodowcom zależało na tym, aby gołębie kuraki miały jeszcze dłuższe pióra na głowie i szyi, dlatego odmiany hodowlane były poddawane selekcji, której wynikiem było wykształcenie wyróżniających się “czubków” i “uszek”.

  3. Kuraki są bardzo wszechstronne hodowlanie. Mogą być hodowane zarówno do celów wystawowych, jak i na mięso.

  4. Gołębie kuraki są doskonałą rasą dla początkujących hodowców. Są łatwe w hodowli, dobrze znoszą warunki w mieście i nie wymagają specjalnej opieki.

  5. W Polsce popularne są przede wszystkim trzy odmiany gołębi kuraków: białe, niebieskie i czerwone.

Opieka nad gołębiami kurakami

Hodowla gołębi kuraków nie jest trudna, jednak wymaga od hodowcy systematyczności i zaangażowania. Ptaki potrzebują przede wszystkim dobrego karmienia i dostępu do świeżej wody. Zwykle kuraki są dobrze przystosowane do warunków panujących w miastach, dlatego ich utrzymanie nie powinno nastręczać większych trudności. W przypadku problemów z chorobami warto skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu gołębi.

Podsumowanie

Gołębie kuraki to ciekawa i atrakcyjna rasa gołębi hodowlanych, której piękne upierzenie i charakterystyczne pióra na głowie przyciągają uwagę hodowców z całego świata. Z roku na rok zyskują coraz większą popularność, a w Polsce mają już swoich zagorzałych miłośników. Hodowla kuraków to przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu, podczas którego można cieszyć się pięknym widokiem tych ptaków i zdobywać wiedzę na temat ich zachowania i potrzeb.