Tworzenie komiksu – od pomysłu do gotowego dzieła

KOMIKS – NIE TYLKO DLA DZIECI

W dzisiejszych czasach komiksy są już dawno nie tylko rozrywką dla dzieci. Coraz więcej dorosłych zaczyna doceniać sztukę tworzenia tych kolorowych, pełnych humoru i fabuły „opowiastek obrazkowych”. Jeśli i Ty marzysz o stworzeniu własnego komiksu, to warto dowiedzieć się, jak to zrobić. W tym artykule przedstawimy Ci krok po kroku, jak powstaje komiks – od pomysłu do gotowego dzieła.

POMYSŁ NA KOMIKS

Każdy komiks zaczyna się od pomysłu. Może to być jakaś historia, anegdota, opowieść, której chcesz nadać formę obrazkową. Warto przy tym pomyśleć o odbiorcy, do którego kierujesz swoje opowieści. Czy ma to być komiks dla dzieci, czy dorosłych, czy vonercom?

Dobrym pomysłem będzie też przygotowanie szkiców – nie muszą być one idealne, ale pomogą Ci zobrazować to, co chcesz przekazać. Dobrym pomysłem będzie też przyjrzenie się innym komiksom, zarówno klasycznym, jak i współczesnym, by zobaczyć, jakie style i techniki są popularne. Nie sugeruj się nimi jednak zbytnio – ważne, by Twój pomysł był świeży i oryginalny.

CHARAKTERYSTYCZNE ELEMENTY KOMIKSU

Komiks to sztuka łącząca rysunek i tekst. Dlatego jednym z pierwszych kroków w tworzeniu komiksu jest określenie, jakie elementy powinny w nim się znaleźć. Przykładowymi elementami, jakie powinny znaleźć się w prawie każdym komiksie, są:

  • kadr (ramka, w której umieszczamy rysunek);
  • rysunek postaci (lub postaci, obiektów) w określonym położeniu i ujęciu;
  • powiedzenie bohatera (lub bohaterów – kwestie dialogowe);
  • medytacje narratora (jeśli są potrzebne deklaracje autorstwa);
  • dymki (w których zazwyczaj pojawiają się kwestie dialogowe bohaterów);
  • wypełnienie tła.

Wszystkie te elementy trzeba ze sobą połączyć w logiczną całość, co wcale nie jest takie proste, jak może się na początku wydawać.

SCENARIUSZ KOMIKSU

Po określeniu, co ma się znaleźć w komiksie, należy stworzyć scenariusz. To już bardziej skomplikowane zadanie, bowiem na tym etapie konieczne jest zaplanowanie, jakie wydarzenia będą działy się na poszczególnych kadrach oraz zaplanowanie dialogów i czynności bohaterów. Zanim zaczniesz pisać scenariusz, spisz notatki na temat fabuły. Zastanów się, jakie mogą się pojawiać kłopoty, jakie decyzje będą musiały podjąć poszczególni bohaterowie, i jak one wpłyną na rozwój historii.

Po ostatecznym ukończeniu scenariusza pomyślmy nad podziałem na kadry, czyli jak naszą historię podzielimy na obrazki. Warto stosować zasady, takie jak np. “solidny ujęcie”, czerpanie z kompozycji i zasad rysunku, czy też dobór odpowiedniego planu.

RYSUJEMY I KOLORUJEMY

Kiedy już mamy pomysł i scenariusz, czas na wypełnienie zdjęć. Oczywiście, najpierw trzeba umiejętnie je narysować, ale później warto zadbać o ich wypełnienie odpowiednią kolorystyką. W jakim stylu będziesz rysować, to już zależy tylko od Ciebie. Warto poeksperymentować z technikami np. akwareli, tuszu czy pasteli a na końcu wybrać najlepszą według nas.

FINISH

Kiedy wszystkie klatki i elementy komiksu narysowane i pokolorowane, czas przejść do edycji. Można dodać różne filtry, efekty specjalne i małe poprawki. Najważniejszym etapem jest jednak doddawanie dialogów i całą ostateczną edycja, aby nasz komiks był kompletny i jednocześnie jednolity.

PODSUMOWANIE

Tworzenie komiksu to proces, który wymaga pomysłu, wiedzy, ale też i cierpliwości. Nie oczekujmy, że stworzymy gotowy komiks w jeden wieczór, ale pamiętajmy, że każdy dzień spędzony nad nim, przynosi nam coraz bliżej do celu. Trzymajmy się zasad, skrupulatnie planujmy i dopracowujmy kadry – a efekt końcowy na pewno Was zadowoli.