Lutnik to specjalista od tworzenia i naprawy instrumentów strunowych, takich jak wszystkie rodzaje gitar, skrzypce, wiolonczele, kontrabasy czy nawet harfy. Jest rzemieślnikiem, który ręcznie wykonuje swoje produkty dając im część swojej duszy i nadając postać zgodną z zamówieniem indywidualnym klienta. Dzięki swojej pasji i miłości do instrumentów lutnik potrafi stworzyć prawdziwe arcydzieła, z których chętnie korzystają zawodowi muzycy doceniają ich kunszt.
Lutnictwo szczyt swojej popularności osiągnęło na przełomie renesansu i baroku, a jego kolebką okazały się Włochy. Właśnie we Włoszech urodził się Antoni Stradivari – legenda lutnictwa, który skonstruował między innymi najdroższe i najbardziej pożądane skrzypce na świecie. A przy pomocy swoich synów i uczniów, w całym swoim życiu udało mu się zbudował ich aż ponad tysiąc sztuk.
Obecnie usługi lutników wyparte zostały przez znacznie tańsze modele produkowane masowo w fabrykach. Niestety, instrumenty stworzone na taśmach pozbawione są duszy – wyglądają tak samo i nie zostały stworzone z taką pasją jak te od lutnika. Specjalista ten w każdej chwili może też poratować wielbicieli muzyków serwisem. Naprawiają zarówno instrumenty stworzone na indywidualne zamówienia, jak i standardowe taśmowe produkty.
Lutnictwo łączy w swoje rzemiosło i sztukę, wymaga specjalistycznej wiedzy i talentu manualnego. Aby stać się specjalistą w tej dziedzinie należy ukończyć dedykowaną szkołę i przejść tak zwane terminowanie u aktywnego lutnika. Nie jest to jednak takie proste. Wiele instrumentów budowanych jest w fabrykach zlokalizowanych na Bliskich Wschodzie, a bycie lutnikiem wymaga naprawdę wielu lat intensywnej nauki, a potem sporej praktyki.
Jeśli ktoś jest na tyle niecierpliwym, że chciałby na własny użytek samodzielnie stworzyć sobie własny instrument może stać się hobbystą. Wystarczy poszukać odpowiednich informacji na temat lutnictwa, umożliwiających samodzielne kształcenie się. Lub popytać zawodowych lutników (przykładem może być dobra pracownia lutnicza Warszawa). Taka wiedza spokojnie wystarczy, aby umożliwić zbudowanie prostego instrumentu.